Kamilianie - Encyklopedia

Pozycjonowanie oraz tworzenie stron www. Informacje na temat programu Google Adsense. Druk cyfrowy na życzenie - książki, recepty, katalogi - tanio! Pomysł na upominek na wesele twojej znajomej! Podkarpacki OTS, zdrowie omówienie chorób - objawy, leczenie

Kamilianie

Tekst z tej strony jest kopią wikipedii: pl.wikipedia.org/.
Na licencji GNU Free Documentation License

Kamilianie
Pełna nazwaZakon Kleryków Regularnych Posługujących Chorym
Nazwa łacińskaOrdo Clericorum Regularium Ministrantium Infirmis
Skrót zakonnyMI, OCR
KościółKościół katolicki
Założycielśw. Kamil de Lellis
Data założenia1584
Rok zatwierdzenia1591
Liczba zakonników677 (2005)
Liczba Polaków96 (2006)
witryna zakonu

Kamilianie, Zakon Kleryków Regularnych Posługujących Chorym, zakon założony przez św. Kamila de Lellis w 1584 roku, a zatwierdzony przez Papieża Grzegorza XIV 21 września 1591 roku.

Spis treści
//

Historia

W XVIII w. zakon przeżywał poważne problemy spowodowane polityką Napoleona Bonaparte i rządów włoskich. Odrodzenie nastąpiło w połowie wieku XIX po założeniu prowincji Kamilianów w Wenecji przez księdza z Werony Kamila Cezara Brescianiego. Powstały kolejne prowincje Kamilianów we Włoszech (Rzym, Sycylia, Piemont) a do końca wieku Kamilianie byli obecni w Hiszpanii, Francji, Holandii i Niemczech. W pierwszej połowie XX wieku zakon pojawił się w Brazylii, Polsce, na wyspach Brytyjskich, w Ameryce północnej i południowej (Peru i Argentyna). Po drugiej wojnie światowej kamilianie rozpoczęli misje w Afryce, Azji i Ameryce Łacińskiej. W 1946 roku rozpoczęli misję w Chinach skąd musieli wyjechać po dojściu komunistów do władzy. W 1952 roku przenieśli się do Tajlandii gdzie prowadzą jedną z większych misji. Obecnie zakon Kamilianów działa w ponad 30 krajach. Obecnym przełożonym generalnym zakonu jest o. Renato Salvatore.

Śluby

Kamilianie poza ślubami ubóstwa, czystości i posłuszeństwa składają dodatkowo ślub miłosierdzia.

Kamilianie w Polsce

W Polsce Zakon jest od 1906 roku, polscy kamilianie pracują na Madagaskarze, Gruzji. W Polsce opiekują się chorymi na AIDS, zarażonymi wirusem HIV i narkomanami, a także prowadzą szpitale i domy pomocy społecznej

Najbardziej znanym kamilianinem jest ks. Arkadiusz Nowak - działacz humanitarny (Res Humanae – Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej), organizujący pomoc dla narkomanów i chorych na AIDS.

Św. Kamil de Lellis w habicie kamiliańskim

Habit

Kamilianie noszą czarny habit (misjonarze biały) z czerwonym krzyżem na piersi.

Czerwony Krzyż

Symbolem Kamilianów jest czerwony krzyż - międzynarodowy znak oddania i służby. W roku 1586 papież Sykstus V dokumentem "Breve Cum nos nupe" udzielił zgody kamilianom na noszenie krzyża. Znane są przykłady wielu cudów związanych z czerwonym krzyżem. Jednym z nich jest historia z 1601 roku z bitwy pod Canizzą, gdy jedną rzeczą jaka ocalała ze spalonego namiotu medyków był właśnie czerwony krzyż z habitu kamiliańskiego.

Kamilianki

Zobacz więcej w osobnym artykule: Kamilianki.

Żeńskim odpowiednikiem zakonu Kamilianów jest Zgromadzenie Córek świętego Kamila.

Linki zewnętrzne